MDF ve Yonga Levha (Sunta) Arasındaki Farklar

MDF ve Yonga Levha (Sunta) Arasındaki Farklar

Yonga Levha (Sunta) Nedir?

Yonga levha, odunun (lif yonga, sanayi odunu, rende ve testere talaşı vb.) kırılması ile elde edilen cipsin tutkal ile karıştırılıp sıcak preslenmesiyle elde edilir.

Yonga levha, Mobilya sanayinde ve yapı malzemesi olarak kullanılmaktadır.

MDF ile Yonga Levha Arasındaki Fark Nasıl Anlaşılır?

MDF kelimesinin anlamı orta yoğunlukta lifli levha demektir. MDF, bir mühendislik ürünü olan insan yapımı ahşap malzemedir. MDF, ısıya ve neme karşı dayanma oranı oldukça yüksek bir malzemedir. MDF yüzeyi düz ve pürüzsüz yapıdadır, boyama işlemi için elverişlidir. MDF, kolayca şekil alır ve yüzeyi gibi kenarları da düzgündür.

MDF ve Sunta Arasındaki Farklar

- MDF, kalın ağaç kalıntılarının ve odunların reçine ve tutkal ile bir araya getirilip çok yüksek ısı ve basınç altında preslenmesi sonucu elde edildiği için talaş kullanılarak üretilen suntaya göre çok daha dayanıklıdır ve daha uzun ömürlüdür.

- Yonga Levhadan üretilen mobilyaların bir kez kurulduktan sonra sökülüp tekrar kurulup kullanılabilmesi çok zordur. Sunta darbelere ve yoğun kullanıma karşı dayanıklı değildir, dağılabilir.

-MDF malzemesinin kullanım alanları ve renk seçenekleri, Yonga Levha malzemesinin kullanım alanlarına göre daha zengindir.

- MDF, boya ile sınırsız renge boyanabilir. Yonga ise boyayı iyi ememez. Genellikle hazır kaplamalar aracılığıyla boya görünümü verilir. Yonga levhanın renk seçeneği sınırlıdır.

- MDF yapısal olan bir bütünlüğe sahiptir, ekolojik uyumu ve işlenilebilirliği de yüksektir. MDF çok yönlü bir malzemedir ve şekillendirilme avantajı vardır.

- Yatak odası mobilyaları üretiminde her zaman MDF tercih edilmektedir. MDF malzemesinin tercih edilme nedeni ağır yük taşıyacak güçte ve kalitede bir malzeme olmasıdır. Ayrıca güzel boyanmış bir MDF malzemesinin görüntüsü ahşap gibidir, çok şık bir görüntü verir. MDF gardırop, MDF dolap, MDF kitaplık gibi birçok ürünü yıllarca sağlam bir şekilde kullanabilirsiniz.