MDF Nedir, Özellikleri Nelerdir?

MDF Nedir? MDF Özellikleri Nedir?

Ham MDF Nedir?

Dünyada en popüler mobilya malzemelerinden biri olan ham MDF, Medium Density Fiberboard kelimesinin kısaltması olan; orta yoğunluklu lifli levha anlamındaki mühendislik ürünü, sağlıklı bir ahşap mobilya malzemesidir.

MDF Nasıl Yapılır? MDF Nasıl Üretilir?

Ahşap liflerinin belirli ısıl işlem, sıkıştırılması MDF üretimi yapılır.

İlk olarak yontma adı verilen işlem ile MDF ham maddesi olan lifler ortaya çıkar. Bunun için ağaç parçaları gerekli boyutlara öğütülerek ufak parçacıklar haline getirilir.

Daha sonraki aşamalarda yapılacak olan yapıştırma ve sıkıştırma işlemlerinin tam olarak gerçekleşmesi için liflerin belirli bir nem oranına sahip olması gerekmektedir. Bunun için kurutma işlemi yapılır.

Nem, olması gereken seviyeye geldikten sonra, sentetik reçine yardımı ile parçacıkların birbirlerini tutması sağlanır. Yüzey kısımları düz bir şekil alması için işlem uygulanır.

Sonraki adımda, MDF kalınlığını oluşturmak için sıcak presleme işlemi yapılır. Sıcak presleme işlemi ile lif parçacıkları sıkıştırılır. İki yüzeye de düz olması için zımparalama işlemi yapılır.

MDF üretiminin son aşamasında, sektörün ihtiyaçlarına göre belirli boyutlarda kesilir ve hazır hale getirilir. MDF üretimi en basitleştirilmiş anlatımıyla bu şekilde gerçekleşmektedir.

MDF Özellikleri Nelerdir?

MDF sağladığı avantajlar ile bugün mobilya sektöründe, özellikle panel mobilya üretiminde aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

MDF, ısıya ve neme karşı dayanıklılığı yüksek bir üründür.

MDF ürününün tabla yüzeyi düz ve pürüzsüzdür.

MDF ürününün yüzeyinin pürüzsüzlüğü boyama için elverişlidir.

MDF ürünü, kaplama yapmak için de yüzeyi uygundur.

MDF ürünü kolay şekil alır.

MDF ürününün yüzeyi kadar kenarları da düzgündür.

MDF ürünü ile istenilen dekoratif modeller oluşturulabilir.

MDF, doğal ahşap ürünler ve diğer mühendislik ürünü olan kontrplak levhaya göre daha uygun fiyatlıdır.

MDF Nerelerde Kullanılır?

MDF gibi mühendislik ürünleri, doğal kerestenin sahip olmadığı bazı özellikleri barındırması ve daha uygun fiyat ile temin edilmesi açısından geliştirilmiştir. Doğal ahşapların kullanıldığı birçok alanda MDF kullanımı tercih edilebilir.

MDF, ağırlıklı olarak mobilya sektöründe kullanımı tercih edilir. Mobilya sektörüne ek olarak inşaat sektöründe de MDF kullanılmaktadır. İnşaat sektöründe MDF, yoğunluk ve dayanım gücünden tercih edilmektedir.

Mobilya sektöründe MDF ürününün tercih edilmesinde maliyet önemli bir neden olurken; kolay şekil alması, boyanabilmesi, neme dayanıklı olması gibi özellikleri ilk tercih edilen malzeme olmasını sağlamaktadır.

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/opt/alt/php70/usr/lib64/php/modules/pdo_oci.so' - libclntsh.so.21.1: cannot open shared object file: No such file or directory

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: